В град Елена и околните села има изградени голям брой паметници и паметни плочи на известни личности, свързани с историята на България и град Елена.
В галерията по-долу ще ви покажем някои от тях, като нямаме претенции, че това са всички.
Надяваме се, в бъдеще време да успеем да ви покажем всички паметници от Еленския край и да ви разкажем по нещо за всеки един по отделно!
В централната част на град Елена можете да видите:
1. Паметник на Стоян Николов Михайловски
Виден български писател (1856 – 1927) и общественик, политик, председател на Върховния македоно-одрински комитет.
GPS: 42°55’46″N 25°52’38″E
2. Паметник на Иларион Макариополски
(6 септември 1812 — 4 юни 1875)
Мирското му име е Иларион Стоянов Михайловски. Един от най-големите и разпалени борци от епохата на нашето духовно възраждане и един от първите ни архиереи. Роден през 1812 г. в гр. Елена, а починал в Цариград през 1875 г. За да се подготви за духовно лице, след като учил по славянобългарски в родния си град и по гръцки в Арбанаси и Търново, Иларион Макариополски продължил образованието си в гръцкото училище в Света-гора, а след това в Гърция и в Патриаршеското гръцко богословско училище в Цариград.
Поради борбите си с гръцката патриаршия за църковна свобода, той е бил изпращан на заточение няколко пъти. След Севастополската война е бил ръкоположен за епископ от същата патриаршия под името Макариополски и назначен за архиерей в гр. В. Търново. По желанието, обаче, на търновци той не е заел епархията си, а останал на служба при българската църква в Цариград. Едва след учредяването на българския екзархат (1870) Иларион заминал за епархията си и я управлявал две години — от 1872—1874 г. Иларион Макариополски е основател на първото българско духовно училище в Петропавловския манастир при гр. Лясковец.
GPS: 42.92851,25.876318
3. Паметник на Петко Ю. Тодоров
Български писател (1879-1916), известен най-вече като автор на идилии и драми. Пише още и поезия. Автор е на драмите Зидари (1902), Първите (1907) и Змейова сватба (1910).
GPS: 42.930152,25.879088
4. Паметник на Поп Сава Катрафилов
Поп Сава Катрафилов (1836 – 1876) е деец на българското национално-освободително движение, свещеник. Завършва класното училище в Елена. Учителства в различни градове.
През 1875 г. се отдава само на революционна дейност и преминава в Румъния. Събира малка чета, с която се присъединява към четата на Христо Ботев. Член на щаба. При стъпването на родна земя поп Сава Катрафилов произнася клетвата на четата. Проявява голяма храброст в сраженията. Ранен е тежко в боя при рида Милин камък на 18 май 1876 г. Вероятно е доубит от турците.
GPS:
5. Паметник на братята революционери КЪРШОВСКИ
Петима братя революционери, участници в национално – освободителните борби. Бележити възрожденски дейци. През 1981 г. в чест и преклонение пред светлите дела и героичен път на братята революционери Кършовски, в гр. Елена е открит паметник.
GPS: 42°55’45″N 25°52’30″E
6. Паметник на ЗАХАРИ ЗОГРАФ /колелото на живота/
(1810–1853)
Захари Зограф е един от най-големите български художници и първият от изкуството на новото време, типичен представител на националното Възраждане. Роден е в Самоков. Захарий Зограф е български живописец от Самоковската художествена школа. Син e на зографа Христо Димитров. Учи рисуване и при своя брат Димитър Зограф, с когото сътрудничи до към 1832 г., след което започва да работи самостоятелно. Умира в разцвета на силите си от тиф.
7. Паметник на Джанюариъс Макгахан
Джанюариъс Макгахан (1844 – 1878) е американски журналист, защитник на българската кауза. Идва в България за разследване на погромите по време на Априлското въстание. Дописките и репортажите му за зверствата на турския поробител и книгата му „Турските зверства в България” имат съществен принос за ускоряване избухването на Руско – турската война 1877-78г. Затова той получава голямата благодарност на българския народ и е наречен „освободител”. Включва се в Руско – турската война като кореспондент и отразява почти всички важни сражения и моменти в нея. Присъства на подписването на Сан Стефанския мирен договор.
8. Паметна плоча Хилендарски метох „Въведение Богородично”
Метохът е бил част от Хилендарския манастир с независим статут. Духовно и просветно средище в селото до началото на ХХ век.
9. Паметник на Йеромонах Йосиф Брадати
Йеромонах Йосиф Брадати е роден около 1682-1683 година в град Елена. Произхожда от рода на Разсуканови. Един от най-видните книжовници на 18 век. Представител е на групата на дамаскинарите.
10. Мемориален паметник на загиналите руски воини за освобождението на Елена
Паметникът е построен през 1878г. в западната част на града от местното население. С ежегодни поклонения на 5-ти декември еленчани поддържат в народната памет жив спомена за храбрите синове на Русия, принесли живота си в жертва за свободата на България.