ЕДИН ОТМИНАЛ ПРАЗНИК

И тази година Празникът на еленския бут се превърна в събитие, което ще се помни дълго.

Под надслов „Добре сте ни дошли!“ на 24 октомври в петък гостите бяха посрещнати с изпълненията на Симона и Георги Йовчеви, последвани от завладяващите хора на танцов фолклорен клуб „Еленика“ към НЧ „Просвета – Разпоповци – 1881“.

Николай Славеев и фолклорната формация „Пловдивъ“ потопиха присъстващите в магията на българския фолклор и по традиция площадът се изпълни с танцуващи хора.

Новият елемент към празника – дискотека на открито с дисководещ Светльо, също намери своите почитатели, а за доброто настроение допринесе и почерпката с коктейли и вино, осигурени от организаторите.

В съботния ден всеки можеше да открие по нещо за себе си – Община Елена и Местният съвет по туризъм обединиха усилията си за една пъстра и богата програма – след официалното откриване на сцената се изявиха Валя, оркестър „Славяни“ и Симоне Маркова, ФФ „Балканджийче“ и КАНХ „Самодиви“ към НЧ „Напредък – Елена – 1863“, ТС „Надежда“ към НЧ „Нива – 1898“ с. Балван, Петя Панева, Крум Крумов и Глория.

Много емоции предизвика шествието със 124-метровото българско знаме, което премина през града от площад „Христо Ботев“ до стадион „Чумерна“, носено от участници в еленски самодейни групи, както и от граждани. Освен символ на единението между жителите от всичките населени места в община Елена, за децата и младежите това бе и урок по родолюбие. След поставяне на знамето, Етрополската духова музика изсвири няколко хора, в които се включиха повече от 100 души…

Не веднъж е ставало дума за пословичното балканджийско гостоприемство – тази година домакините почерпиха гостите с огромна баница с бут, подготвена от Домашен социален патронаж Елена. В осигуряването на продуктите се включиха дарители – 6 кг бут без кост от „Еленски деликатеси Велев“, 20 кг сирене и 35 кофички кисело мляко от „Би Си Си Хендел“, 350 яйца от „Борак“ – Български обединени птицевъди. Необходими още бяха 72 броя кори за баница, 12 литра олио… 

Около Бакаловата къща бе особено вкусно и пъстро – 15 общински читалища и пенсионерският клуб в града бяха организирали кулинарна изложба базар, която бе своеобразна демонстрация на традиционни ястия, съчетани с изключителна естетика и креативност. 

Много пъстрота и настроение имаше в Общинския туристически център, където бе уредена изложба „Трите прасенца“ с рисунки на деца от ДГ „Радост“ град Елена.

В следобедните часове в кулинарния кът на чаша вино с мезе и сладки приказки символичен домакин бе майсторът готвач Събин, който разкри и някои от тайните на хубавата българска скара.

В пространството около Бакаловата къща бе и мястото за запечатване на спомени – за втора поредна година Министерството на туризма отпусна финансова помощ за рекламни активности, благодарение на които еленчани и гостите на празника имаха възможност за безплатни снимки и клипове.

Нов елемент от дванадесетото издание на празника бе и участието на кулинарния спец Петър Йоргов със сътрудници, които съвместно с Изба „Марян“ придадоха изисканост в демонстрация на съчетаването на топла еленска супа, сандвич „ТрюфЕлена“ с великолепната гама от вина. Средствата, в размер на 1 179,70 лв., събрани благотворително от тази инициатива, се насочиха към кампанията „За децата на Елена“, в основата на която стои екипът на „Еленски деликатеси Велев“.

С много емоции и в жестока конкуренция премина състезанието „Надпревара за еленски бут“. Освен водещ на официалното откриване Ненчо Балабанов разгърна таланта си и по време на борбата за месните деликатеси, осигурени от производителите на еленски бут. Най-добрите заеха призовите места – Божидар Добрев, Георги Стоянов и Александър Михалев. В паузите между отделните кръгове сили премериха дамите и също получиха тематични награди.

През целия ден забавления за малки и пораснали деца имаше в лунапарка, а фермерският пазар в близост предлагаше допълнително разнообразие от автентични продукти.

Вторият ден от празника завърши с великолепна заря и предизвика всеобща бурна реакция на хората, изпълнили до краен предел площад „Христо Ботев“.
В неделя сцената завладяха Поли Паскова и Володя Стоянов, а в паузата организаторите дадоха възможност за изява на младите таланти – Карла Великова от град Варна, и Алекс Карабоев от Горна Оряховица.

За имениците, осмелили се да стъпят на сцената, и за най-изявените танцьори на площада имаше от най-вкусните награди – пържола бут, филе „Елена“, суджуци, отново предоставени от производителите на еленски бут: „ЕЛЕНСКИ БАЛКАНДЖИИ“, МЕЗЕТА „ТРУХЧЕВАТА КЪЩА“, „ЕЛЕНА ЕКОМЕС“, МЕСОКОМБИНАТ „ЕЛЕНА“.

Дъждът  в неделния ден не попречи на малките дечица да се забавляват с аниматори от Детски център „Роси“ на игрището до Художествената галерия.

Като доказателство, че Празникът на еленския бут се стреми да задоволява всички вкусове, бе постановката на разградския театър „Телевизионни игри“, която еленчани имаха възможност да гледат безплатно в неделната вечер.

Много важно е, че въпреки огромното струпване на хора, и трите дни преминаха в приятна и спокойна атмосфера, за което безспорно допринесоха служителите на РУ МВР Елена и РС ПБЗН, както и охранителите от „Делта гард“.

Празникът на еленския бут вече е история, организаторите отчитат положителните страни и слабостите, за да може следващото издание да премине с още по-голям успех. 

Много снимки може да намерите в страниците ни в социалните мрежи:
Елена в събития и факти
Празник На Еленския Бут