„ЗЛАТНАТА НИШКА“
За девета година Община Елена се включи в Европейските дни на художествените занаяти. Тазгодишното мото бе „Златната нишка“ – с идеята за завръщане към корените, към традицията и самобитността. Освен в Община Елена през 2025 г. различни събития се проведоха и в градовете Антоново, Габрово, Дряново, Севлиево, Тетевен и Трявна.
Инициативата на Националния институт за занаяти на Франция започва още през 2002 г., а десет години по-късно се превръща във водещо събитие в областта на творческите занаяти и живото наследство на европейско ниво. Благодарение на РСО „Централна Стара планина” тя достига до нашата страна през 2015 г., когато Сдружението приема да координира дейностите в България.
В двора на музейния комплекс „Даскалоливница“ Европейските дни на художествените занаяти официално откри г-жа Десислава Шопова, заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ на община Елена.
В магията на българския фолклор успя да потопи присъстващите талантливата певица Мария Станева.
Желаещите, малки и големи еленчани и гости на града, имаха възможността напълно безплатно да се включат в различни творчески работилници. Заедно с Румена Димитрова децата тъкаха пъстри килими на малки станчета. С помощта на Мирослав Лазаров и Александра Гедзь от Центъра за подкрепа за личностно развитие всеки можеше да изработи за спомен красиви обеци, декорации и брошки от филц, текстил и мъниста, прилагайки различни техники.
Особено интересна бе и демонстрацията на един от най-древните занаяти по нашите земи – тъкачество, от Румена Димитрова, която бе донесла специално за събитието своя хоризонтален стан с над 150-годишна история.
За пореден път в Елена гости бяха и жените от Работилница „Седянка“ гр. Велико Търново, които представиха – плетене на една кука, фриволите, плъстене на вълна и царевична шума, плетене на совалкова дантела и др. От клуба на пенсионера „Възраждане“ и Народно читалище „Надежда – Беброво – 1870“ бяха подредили красива изложби под надслов „От сръчните ръце на балканжийката“.
Тази година Европейските дни на художествените занаяти в Елена бяха насочени най-вече към деца и младежи, които успяха да се докоснат до магията на старите български занаяти, оцелели през вековете, предавали са се от майстор на чирак, за да достигнат до нас и да са живи и днес.
